Ga verder naar de inhoud
Artikel Organisatiecultuur Mens en organisatie Coaching Multiculturaliteit

Organisatiecultuur, een werkelijkheid die we creëren en ondergaan

Invalshoeken en handvatten op het kruispunt van mens en organisatie

Chris De Meerleer

Ford, J., & Collinson, D. (2011). In search of the perfect manager? Work-life balance and managerial work. Work, Employment and Society, 25(2), 257–273. 
Godderis, L. (2021). Het ziektebriefje is niet meer van deze tijd. TBV – Tijdschrift Bedrijfs- en Verzekeringsgeneeskunde, 29(5), 36–39.
OECD. (2014). Competency framework. OECD. https://www.oecd.org/careers/ competency_framework_en.pdf 
Op de Beeck, S., & Hondeghem, A. (2018). Antecedenten van personeelsbeschik-baarheid: een onderzoek naar de factoren die de aan- of afwezigheid van personeel in de Vlaamse overheid beïnvloeden. Steunpunt Bestuurlijke Vernieuwing. 
Peters, G. (1987). Organization as a social relationship. Universiteit Twente. 
Schein, E. H. (1985). Organizational culture and leadership. Jossey-Bass Publishers. 
Tomasello, M. (2008). Origins of human communication. MIT Press. 
Twenge, J., Campbell, S., Hoffman, B., & Lance, C. (2010). Generational differences in work values: Leisure and extrinsic values increasing, social and intrinsic values decreasing. Journal of Management, 36(5), 1117–1142. https://doi.org/10.1177/0149206309352246 
Van der Krogt, T. P., & Vroom, C. W. (1988). Organisatie is beweging. Lemma-Culemborg. 
Vonck, S. (2020, 30 september). Telewerk is het nieuwe normaal: hoe de corona-crisis voor een mentale omslag heeft gezorgd. Knack. https://www.knack.be/ nieuws/belgie/telewerk-is-het-nieuwe-normaal-hoe-de-coronacrisis-voor-een-mentale-omslag-heeft-gezorgd/article-longread-1647177.html 
Wilkinson, K., Tomlinson, J., & Gardiner, J. (2017). Exploring the work-life challenges and dilemmas faced by managers and professionals who live alone. Work, Employment and Society, 31(4), 640–656. 

De Jaegher, H. (2021). Mens blijven met dementie. Systeemtheoretisch Bulletin, 39(1), 31–51.

Zowel in het begeleiden van organisaties als in het begeleiden van mensen vanuit de invalshoek ‘werk’ is organisatiecultuur een voortdurend aanwezige dimensie. In dit artikel wordt organisatiecultuur bekeken als een altijd evoluerende gedeelde wijze van denken en handelen. De organisatiecultuur beïnvloedt en wordt beïnvloed door het denken en handelen van medewerkers. Daarbij is organisatiecultuur niet los te zien van de permanente bewegingen in de buitenwereld waarmee de organisatie te maken krijgt. Deze bewegelijkheid laat toe organisatiecultuur niet als een eenheid, maar als een multicultureel gegeven te bekijken. De verbinding tussen mens en cultuur is bruikbaar om het functioneren van mensen op de werkplek te bekijken. Elementen als (werk)attitude, maar ook persoonlijke dilemma’s kunnen daarbij in een verbindend kader worden geplaatst. In het werken aan organisatievraagstukken, zoals integratie van nieuwe medewerkers of het coachen van leidinggevenden, biedt het een kader om enkele meer onzichtbare beïnvloedingen zichtbaar te maken.

Al abonnee?

Meld je aan om dit artikel te lezen. Heb je nog geen account, dan kun je je registreren als abonnee.

Gerelateerde artikelen

Ga naar alle artikelen
Redactioneel
Ellen Reijmers
Artikel
Voor abonnees
Véronique Wyckaert